Velikonoce, tradice a výzdoba

 

Velikonoce, tradice a výzdoba

Velikonoční zvyky a inspirace pro velikonoční výzdobu

Jaro,  pro někoho nejkrásnější roční období

Jaro je všeobecně spojováno s probuzením přírody ze zimního spánku, rašením pupenů, rozkvětem stromů a opět zelené travičky poseté jarními kvítky. Mizí zimní špatná nálada a těšíme se na krásné prodlužující se dny plné sluníčka.
U nás letos astronomické jaro začalo 20.3. Tento den nastala jarní rovnodennost, den a noc jsou stejně dlouhé.Od této chvíle se Slunce vrací na severní polokouli a den se bude prodlužovat až do letního slunovratu, kdy bude dvakrát delší než noc. 

Velikonoce a velikonoční výzdoba

Pro mnohé z nás jsou však znamením příchodu jara zejména Velikonoce a s tím spjaté tvoření jarní a velikonoční výzdoby. Jako každý rok i u nás v e-shopu najdete velký výběr jarních a velikonočních dekorací.
Kompozice pak záleží na každém, ale pro inspiraci uvádíme ještě několik slov o příchodu jara a Velikonoc z hlediska teoretického, protože toto krásné období není jen o čtyřech barvách na vajíčka, čokoládovém zajíčkovi a beránkovi.
Při troše fantazie si z historie a liturgie můžeme vybrat vlastní náměty na jarní dekorace do bytu a překvapit tak okolí svou originalitou.
                 

Velikonoce mají hlubší význam a je škoda, že ten se čím dál tím víc vytrácí

Velikonoce jak bylo řečeno souvisejí s příchodem jara - jsou sice největšími křesťanskými svátky, ale slavili je už dříve pohané právě v souvislosti s příchodem jarem. Jaro totiž znamenalo pro naše předky začátek nového života v přírodě, slibujícího úrodu a hojnost.

Ten, kdo sleduje vývoj historie v dalších stoletích, jistě ví že i Židé slavili tento každoročně se opakující svátek jako připomínku toho, že Židé odešli z egyptského otroctví a překročili Rudé moře. Slovo "překročení" znělo v jejich jazyce "pesach" a od něho se odvodil název těchto židovských svátků - pašije. Slavily se sedm dnů, v jejich předvečer se muselo obětovat jehně nebo kůzle a jeho maso se pojídalo s tenkými plátky chleba upečenými z nekvašeného těsta - tzv. macesy. Tyto zvyky jsou hodně podobné pozdějším zvykům velikonočním.

Velikonoce jako křesťanské svátky S příchodem křesťanství se Velikonoce začaly slavit jako největší křesťanské svátky. Ježíš Kristus, který byl ukřižovaný na hoře Golgotě, v noci ze soboty na neděli vstal z mrtvých. A protože jeho zmrtvýchvstání vnímali křesťané jako zázrak, byla tato noc pojmenována jako Velká noc. A od ní je odvozen název celých svátků - Velikonoce (Velké noce). Velikonocům předchází čtyřicetidenní půst.

Kdy začínají Velikonoce? Velikonoce jsou svátky, které nemají pevné datum. Termín Velikonoc se odvozuje od slunovratu (ten připadá na první jarní den 20.resp. 21. března) a od novoluní - rozuměj, kdy je měsíc v úplňku. Velikonoce se pak stanoví tak, že velikonoční neděle připadá na první neděli po slunovratu a poté, kdy se měsíc objevil v úplňku. Letos to bude 5.dubna. tak zvaným Zeleným čtvrtkem, následuje Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční neděle nebo-li Boží hod velikonoční a Velikonoční pondělí, které je i oficiální státní svátek bude v roce 2112 9.dubna            / informace byly čerpány z článku Českého rozhlasu /

Velikonoční symboly

 A ještě pár slov k velikonočním symbolům a nejznámějším postavám Velikonoc

Velikonoční beránek  - symbol beránka byl velmi rozšířený již v předkřesťanské tradici v celé středomořské civilizaci, ovládané po tisíciletí pastevci. Pro křesťany je beránek symbolem Božího Beránka, Krista, protože podle víry on je beránek obětovaný za spásu světa. Židé  jedí beránka na památku vyvedení Izraelitů z egyptského otroctví.

Velikonočního zajíček patří k nejmladším atributům Velikonoc. Zajíček symbolizuje štěstí a o Velikonocích je ztotožňován se vzkříšením Krista. Dnes nám přináší zajíček o Velikonocích vajíčka. Tento zvyk k nám přišel ze sousedního Německa, kde byl znám již v 2.polovině 17.století.

Veselé Velikonoce a jarní svátky přeje www.edekor.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.