Valentýnský svátek - slavit, či neslavit ?

 

Valentýnský svátek - slavit, či neslavit ?

Datum: 3.2.2014
Valentýnské dárečky a dekorace

Svatý Valentýn - valentýnský dárek ano či ne?

Sotva skončily nejkrásnější svátky v roce - Vánoce, už se blíží další, pro některé neméně příjemný svátek. Je to svátek všech zamilovaných, ve světě od nepaměti slavený  Svatý Valentýn.
U nás si tento svátek pomalu dobývá svou pozici. Starší ročníky  obvykle  tento den odmítají pro svou kýčovost a vyumělkovanost. Naštěstí (nejen) mezi mladými lidmi si tento milý svátek získává stále více na popularitě, vždyť co je špatného na tom, že dáme najevo své city milované osobě? Někteří dokonce na tento den čekají, aby si konečně dodali odvahy a milou osobu teprve oslovili. Pro všechny, kdo chtějí na Svatého Valentýna potěšit svou lásku, jsme i my připravili malou inspiraci a nabídku zajímavých valentýnských dárků.

Věděli jste, že ...

Svátek zamilovaných se slaví na celém světě 14. února, na den sv. Valentýna. Jeho historie je ne zcela jasná. Váže se k období vlády římského císaře Claudia II. – 3. století př.nl. Legenda ze starého Říma zpodobňuje Valentýna jako ctnostného, moudrého a počestného člověka. Císař ho kvůli jeho moudrosti , povolal k sobě, ale protože Valentýn věřil podle císaře bludům a pověrám křesťanství, nechal ho pod dohledem městského prefekta Astoria.V domě Astoria se Valentýn setkal s jeho krásnou, ale nevidomou dcerou. Astorius ho požádal, aby se modlil  za jeho dceru a pomohl jí tak navrátit zrak. Valentýn tak učinil, protože si dívku zamiloval. Pohané však odmítli uvěřit v tento zázrak, vtrhli do domu prefekta, odvedli Valentýna a za městem ho sťali . Díky této mučednické smrti se stal Valentýn patronem věrné a oddané lásky.

Také křesťané měli svou legendu o Valentýnovi. Příběh se váže ke stejnému období. Císař Claudius totiž zakázal manželství, protože podle něj ženatí muži nebyli dobří válečníci., avšak  Valentýn, který byl kněz, tajně  a přes císařův zákaz oddával zamilované. Byl za to uvržen do vězení a popraven. Poslední vzkaz , který před smrtí poslal byl dceři vězeňského dozorce a zněl : „Od Tvého Valentýna“. Od té doby si vždy 14. února posílají přáníčka se zamilovanými vzkazy (Valentýnky) a dávají dárečky.

Svatý Valentýn tedy není komerční výdobytek, je to tradiční svátek, a i když zastáváte opačný názor a den Svatého Valentýna ignorujete, popřemýšlejte, zda by přece jen Vaše nejbližší a nejmilovanější osoba neocenila vytržení ze všední reality a nepotěšila se láskyplným objetím doprovozeným milým valentýnským dárkem.
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.