Umělé květiny - řešení pro alergiky

 

Umělé květiny - řešení pro alergiky

 
Nabízíme alternativu v podobě umělých imitací květin, keřů a stromů. Umělé květiny nové generace jsou k nerozeznání od živých

Živé pokojové květiny a rostliny

Pokojové květiny jsou ozdobou každé domácnosti a leckdo si svůj domov bez nich neumí předstvit. Ale ne všichni si uvědomují rizika, která s sebou pokojové rostliny přinášejí. Je sice dobré, že rostliny dodávají vašemu domu vlhkost, ale ta zase svědčí plísním. Právě plísně, lépe řečeno jejich spóry, často působí jako nebezpečný alergen. Rostliny pěstované v hlíně či jiném substrátu mohou tedy být zdrojem plísní a mikrobů. Plísně mohou negativně působit na vaše zdraví několika způsoby – jsou příčinou vzniku alergií i infekcí a vytvářejí jedy zvané mykotoxiny, které poškozují vaše zdraví.

Vůně květin je alergen a spouštěč bolesti hlavy

Některé rostliny v době květu vydávají intenzivní vůni, která může u citlivých osob vyvolávat bolest hlavy. Dalším nebezpečím kvetoucích rostlin (ať už v květináči či řezaných) je pyl, což je také poměrně častý alergen. Pro citlivé jedince je nebezpečný i dotyk "chlupatých rostlin", který může vyvolat alergickou reakci. Podráždění vyvolává i přičichnutí k některým květinám, například k chryzantémám.
Není tedy vhodné v bytě alergika pěstovat pokojové rostliny, natož je umisťovat do pokoje, kde pracuje či spí.

Stejně tak by se měli vyvarovat pokojových květin lidé s oslabenou imunitou, např. pokud jsou po ozařování nebo po transplantaci kostní dřeně. To platí i pro pacienty, kteří mají chronicky postižené plíce. U nich hrozí riziko napadení infekcí i plísněmi. Ne náhodou v nemocnicích na odděleních, kde se léčí pacienti s poruchou imunity, žádné květiny v květináčích nenajdeme.

25flk0808

Jedovaté květiny

Při koupi rostliny byste měli vzít v úvahu i bezpečí svých dětí a domácích zvířat. Existuje totiž mnoho pokojových květin, jež způsobují nejen alergie, ale i otravy, např. fíkus, břečťan, konvalinka, diefenbachie, voskovec, tchýnin jazyk a další. Jednou z nejčastějších příčin otrav je neznalost. V zájmu svých dětí byste si měli prostudovat vlastnosti rostlin, které vás obklopují. Ne všechny květiny jsou tak neškodné, jak vypadají. Pokud zjistíte, že některá z vašich domáích rostlin je toxická, měli byste uvažovat o jiné alternativě, zvláště pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky

861_1

Umělé květiny jako výborná alternativa

Vhodnou náhradou jsou umělé pokojové květiny a rostliny, které jsou v dněšní době již věrnou kopií těch živých, ale na rozdíl od nich jsou neškodné. Jako příklad můžeme uvést známou a hojně pěstovanou diefenbachii, která je mimochodem velice toxická. V tomto případě je nutné zvýšit stupeň bdělosti, což se nemusí zdařit stoprocentně. Není snadné v každém okamžiku sledovat pohyb batolete a občas mu rodič vyrve z úst list diefenbachie až na poslední chvíli! Pořídíme-li si tuto květinu umělou, nebezpečí bude zažehnáno a batole může dál v klidu žmoulat její listy bez nebezpečí otravy.
Pozor i na dracény, které obsahují toxické saponiny a polyfenoly. Otrava se projeví žaludečními a střevními problémy, které někdy doprovázejí i křeče.
Neškodně vypadající břečťan, který se nám plazí po terase či zkrášluje fasádu domu, je prudce jedovatý, hlavně jeho bobule, což možná mnozí vědí na základě detektivních příběhů Agáthy Christie.

Ne všichni si uvědomují, že k jedovatým květinám patří i bramboříky. Otravy touto rostlinou dětí, koček a psů jsou klasikou svého žánru na pohotovostech, hlavně v období kolem Vánoc.
Konvalinky jsou rovněž jedovaté, tím asi nikoho nepřekvapíme. Avšak ne všichni si uvědomí, že pokud se dítě či domácí zvíře napije vody z vázy, kde stála kytička konvalinek, bude tato voda také prudce jedovatá.

Odborníci identifikovali přibližně čtyřicet květin a rostlin, které jsou toxické pro domácí zvířata a které bychom tedy měli odstranit z jejich dosahu. Patří k nim například již zmíněné diefenbachie, konvalinky, ale i azalky a některé druhy kvetoucích kaktusů. Tyto rostliny mohou vyvolat u domácích zvířat alergická onemocnění, podráždění očí či např. kožní záněty.

Neměli bychom tedy brát na lehkou váhu květiny, které nás obklopují. Pokud si nejste jisti jejich bezpečností, můžete si pořídit květiny umělé. Jsou nenáročné, mají velice dlouhou životnost a snadnou údržbu. Aby se z nich nestaly lapače prachu, stačí je jednou za čas osprchovat a budou jako nové, opět připraveny zkrášlovat váš domov.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.