Výhodná doprava již od 79 Kč

Halloween strašidelný a veselý

Slavíte Halloweena, nebo se tomuto svátku vyhýbáte? Co víte o jeho vzniku a tradici? A věděli jste, že místo dýní vydlabávali Irové původně řepu a tuříny?

Mnoho Čechů stále ještě nepřišlo na chuť podzimním oslavám Halloweenu, novodobému karnevalu strašidel, svátku dýní a sladkostí. Většinou ho považují za příliš "americký". Američané zase naopak nemají ani tušení, kde hledat původ strašidelného veselí na konci října.

Přitom jsou kořeny našich tichých a duchovních evropských "dušiček" a komerčního hlasitého "halloweenu" tak trochu společné. Lze je najít v keltském svátku Samhain, který patřil mezi čtyři klíčové okamžiky keltského roku a byl pro Kelty dokonce začátkem roku nového.

V obou případech jde o jakési magické setkání dvou světů, světa živých a světa mrtvých, ke kterému dochází jen jednou do roka. Zatímco v případě dušiček došlo k prolnutí původních pohanských rituálů s novými křesťanskými tradicemi, svátek halloweenu si uchoval více z původní tradice. Do Ameriky ho vyvezli Irové, kteří v druhé polovině 19.století prchali před hladomorem a hledali lepší život za oceánem.

Své "mrtvé duše" si vzali sebou a poslední říjnový den jim zapalovali svíčky. Jejich mihotavá světýlka tehdy ještě neprobleskávala z dýní (to by byl pro chudé Iry velký luxus), ale z vydlabaných bulev řepy nebo tuřínu.

Dnes se tradice - jako všechno ostatní - jaksi globalizují. Zatímco starší lidé mnohdy preferují tiché dušičky, děti a mladí lidé si Halloween rychle oblíbili, školy a školky pořádají halloweenské párty a lampionové průvody. Místa je jistě dost pro obě tradice.

Oblíbené dekorace a nádoby na svíčku ve tvaru dýní mohou ozdobit váš stůl či vaše okno, dětem tak jistě zpříjemníte nudnou každodennost a připravíte jim trochu vzrušení. Můžete si také společně vydlabat dýně a místo sladkostí si kousek dýně upéct či připravit dýňovou polévku.

Už našim předkům v dobách velmi pohanských sloužily podobné svátky kromě jiného k tomu, aby se mohli setkat, být spolu a jednou v roce vzpomenout také na duše těch, kteří z tohoto světa odešli. A o to tu jde.